A lézernyomtató működése, előnyei és hátrányai

Ebben a cikkben az elmúlt évek egyik legelterjedtebb nyomtató típusáról olvashatsz, a lézernyomtatóról. Azon kívül, hogy megismered az alap működési elvét, az előnyeiről és a hátrányairól is olvashatsz, ami vásárlás előtt elengedhetetlen a megfelelő döntéshez.
A lézernyomtató működése röviden
A lézernyomtató a cserélhető toner dobozban tárolja azt a festékport, amit a készülék hő segítségével olvaszt a papírra.
Gyorsan tud nyomtatni, ugyanis egyidejűleg nyomtatja ki az egész oldalt.
Eredetileg főleg fekete-fehér nyomtatásra szánták a technológiát, de manapság bőven találunk színes nyomat készítésére alkalmas típust is.
Viszonylag drágább magát az eszközt beszerezni, ahogyan a tonernek is megvan az ára – ám egy adaggal viszonylag sokat, általában 1000 oldalt is nyomtathatunk – ami összességében olcsóbb nyomtatási költséget eredményez.
A lézernyomtató előnyei és hátrányai
Előnyei:
- olcsó az üzemeltetése
- pontosság és tartósság (a festék vízálló)
- sebesség
- csendes
- nagy volumen egy adag tonerrel
- „szárazan” érkezik ki a papír a nyomtatóból (nem maszatolódik el a festék)
- a tonerpor nem szárad be a tartályba, mint a tintasugaras nyomtatónál a tintapatron
Hátrányai:
- drága beszerzési ár, ha színes nyomtatásra is szükség van
- a toner kazetta drága, de sokáig elég
- a kedvezőbb áru lézernyomtatók csak fekete-fehérben nyomtatnak
- általában a lézernyomtatók nem tudnak fénymásolni, szkennelni és faxolni, így ezen funkciókat másik készüléknek kell ellátnia
- több áramot fogyaszt, mint egy tintasugaras nyomtató
Kiknek ajánlott ez a típus?
Ha minimum havi 1000 db lapot nyomtatnál fekete-fehér dokumentumokat.
Színes képek nyomtatására inkább a tintasugaras nyomtató való, ami sokkal jobb minőségben képes arra.
Ha bizonytalan vagy, olvasd el nyomtató választási útmutatónkat, ahol még összehasonlító táblázatot is találsz a különböző típusokról!
Akciós HP nyomtatóinkért kattints ide
A lézernyomtató működési elve - részletes leírás
- Abban a pillanatban, hogy a nyomtatás gombra rákattintasz a PC-n, tableten vagy a mobilodon az információ átáramlik és eltárolódik a nyomtató memóriájában.
- A nyomtató elkezd bemelegedni.
Ez az a rész, amikor türelmetlenül állsz a nyomtató felett, hogy mikor kezd már el dolgozni – hiszen nem érsz rá egész nap. - A bemelegítés során egy úgy nevezett korona huzal melegedik fel azért, hogy a hő hatására keletkezett pozitív töltését át tudja adni a fényhengernek. Ez a fényhenger egy alumínium cső, amely elektromosan feltöltött szelén félvezetőréteggel van bevonva. A festék az elektromos töltés miatt rátapad a henger teljes felületére.
Színes nyomtatóknál 4 ilyen cső is van - mindegyik alapszínnek van egy sajátja – míg a fekete-fehér nyomtatókban csak egy található. - A lézeregységből kilövellő lézersugár, megszünteti a henger töltését azokon a pontokon, ami a nyomtatandó kép vagy szöveg. Ezeken a helyeken a henger elveszti töltését, így a papírra csak ott kerül fel toner, ahol van töltés.
- Ezután a papíron lévő tintát egy beégető egység magas hőfokon (200°C) fixálja a papíron, és kész is a nyomtatandó képed.
- Egy lehúzó penge eltávolítja a felesleges tonerport, ami így a hulladék toner tartályba kerül.
A színes nyomtatók működési elve ugyanez, azzal a különbséggel, hogy egy fekete toner tartály helyett 4 tonert tartály lesz beépítve: kék, piros, sárga és fekete.
Az összes szín ennek a négy alapszínnek a segítségével kikeverhető. A színes lézernyomtató esetében a lap ugyanezt az utat teszi meg, csak nem egyszer, hanem négyszer, a négy alapszín miatt.
A legfontosabb alkatrészei: toner tartály, fotókonduktor, dobegység vagy fényhenger, továbbító henger, rögzítő henger, lézer egység, tükör.