Milyen nyomtatót vegyek 2020-ban?

Ha megnézed milyen nagy a nyomtató kínálat a piacon manapság, nem csoda, ha elveszve érzed magad.
Ezért, mint a műszaki eszközök és egyben a nyomtatók szakértői, megpróbálunk Neked segíteni közérthetően, hogy megtaláld azt az eszközt, amire tényleg szükséged van.
Megválaszoljuk minden esetlegesen felmerülő kérdésedet, összehasonlítjuk különböző típusok költségeit és hasznos tanácsokkal látunk el.
Tartalomjegyzék
- Tintasugaras vs lézer vs külső tintatartályos nyomtató
- Tintasugaras nyomtatók
- Lézernyomtatók
- Külső tartályos nyomtatók
- Melyik a leggazdaságosabb nyomtató?
- Nyomtató választás otthoni használatra
- Egyéb hasznos tudnivalók
- Garancia
- Vezeték nélküli használat
- Márka
Tintasugaras vagy lézernyomtató? És mi az a külső tintatartályos nyomtató?
A legnagyobb különbség az alapvetően két nagy típus között az, hogy a tintasugaras eszköz tintát használ – ami alapesetben jobb az alacsony darabszámú és színes nyomtatáshoz.
A lézernyomtató tonert használ, és jellemzően magasabb számú nyomtatáshoz szokták őket megvásárolni.
Ezt az egyensúlyt viszont teljesen felborította a viszonylag új technológiájú külső tartályos nyomtató, ami szintén tintát használ, ám jóval gazdaságosabb, mint a hagyományos eszközök.
A cikk további részében rendkívül hasznos dolgokat tudhatsz meg erről az új jövevényről is, ahogyan az összehasonlító költségtáblázat is tartogat meglepetéseket.
Milyen a tintasugaras nyomtató?
A ma forgalomban lévő eszközök közül ez a legrégebbi technológiával rendelkező típus.
Működésének alapja a tintapatron, melyből a készülék kis fúvókákon keresztül permetezi papírra a folyékony tintát.
Ezen eszközök kezdeti beszerzési költsége viszonylag alacsony, míg a későbbi fenntartási költsége magasabb, mint a lézernyomtatóknak, hiszen a tintapatronoknak megvan az ára, főleg ha színesre van szükségünk.
Mind szöveges, mind gyönyörű színes képeket is nyomtathatunk vele akár fotópapírra is.
Hátrányuk, hogy ha sokáig nem nyomtatsz kiszáradhat a patron, illetve lassabb a nyomtatási sebességük a lézereshez képest.
Ezen kívül még említésre méltó az is, hogy sűrűn kell a tintapatront cserélni, azok viszonylag kicsi űrtartalma miatt.
Milyen a lézernyomtató?
A lézernyomtató „üzemanyaga” egy dobozban rejlő tonerpor, amit a készülék hő segítségével olvaszt a papírra.
Általánosságban véve a lézernyomtatók kezdeti költsége magasabb, mint a sima tintasugaras nyomtatóké. Karbantartási költségük szintén magasabb, hiszen bonyolultabb technológiát használnak, és az elromlandó alkatrészek száma is több.
Az előzőekért cserébe viszont alacsonyabb a nyomtatási költségünk vele – na nem azért, mert a toner olcsóbb lenne, mint a tintapatron. De sokkal több oldalnyi nyomatot készíthetünk egy adaggal.
Ezek mellet gyorsabban nyomtatnak, és bár eleinte főleg fekete-fehér szöveges dokumentumok nyomtatására használták, manapság bőven találhatunk színes verziót is belőlük.
Hátrányuk a bonyolultabb technológia miatti magas eszköz költség, illetve hogy a színes nyomtatások minősége bőven nem éri el a tintasugaras nyomtatók szintjét.
Mi az a külső tintatartályos nyomtató?
Hasonló az alapelv, mint a hagyományos tintapatronos nyomtatóknál, ám patron helyett itt egy külső, újratölthető tartályokban található a tinta.
Ez végeredményben egy sokkal olcsóbb és környezetkímélőbb nyomtatási lehetőséget kínál a felhasználóinak.
A kiszáradástól sem kell félnünk, ugyanis a készülék egy légmentes csövön keresztül szállítja a tintát a nyomtatófejhez.
Beszerzési költségük viszonylag magasabb, ám későbbi fenntartásuk messze a legalacsonyabb lehet a három felsorolt típus közül.
Nincs szükség folyamatos tintapatron vagy toner vásárlásra sem –a külső, viszonylag nagy tartályt kell időszakosan újratölteni az erre szánt palackból.
A külső tartályos nyomtatók kombinálják a tintasugaras nyomtatási minőséget, és a lézernyomtatók alacsony papír/Ft költségét (sőt, még le is körözik azt).
Mind színes, mind fekete-fehér nyomtatásra kiváló választás lehet.
Figyelem!
Jelenleg egy nagy promóció alatt árulunk külső tartályos nyomtatókat a lehető legjobb áron! Ha nem akarsz lemaradni, kattints ide és nézd meg őket.
Rendben, de akkor most melyik a leggazdaságosabb nyomtató?
Ha összehasonlítjuk három különböző technológiával rendelkező népszerű eszköz nyomtatási költségeit, egyértelmű győztest találunk.
Az alábbi számításban kizárólag színes, eredeti utántöltőkkel számoltunk.
Típus |
Név |
Készülék átlagára |
Utántöltő ár (eredeti, színes) |
Utántöltő kapacitás |
Ft/lap |
A nyomtatás költsége a következő 5 évre, napi 5 darab kinyomtatott oldallal számolva: |
Tintasugaras |
12 700 Ft |
7160 Ft |
180 oldal |
39,7 |
362 262 Ft
|
|
Lézer |
22 600 Ft |
14 700 Ft |
1000 oldal |
14,7 |
134 137 Ft
|
|
Külső tartályos |
78 900 Ft |
2380 Ft * 3 palack = 7140 Ft |
6000 oldal |
1,19 |
10 858 Ft
|
A számok nem hazudnak: A példában használt körülmények között egyértelműen a külső tartályos nyomtató jön ki győztesen még úgy is, hogy a készülék kezdeti ára a legtöbb.
Ha a példában használt napi 5 oldalnál (havi 150 oldalnál) még többet nyomtatunk, a különbség még nagyobb lenne.
Természetesen rengeteg különböző körülmény van, melyeket nem lehet mind lefedni ebben az útmutatóban.
Ha kevesebbet nyomtatunk és kizárólag fekete-fehérben, lehetséges, hogy a lézernyomtató jött volna ki győztesen.
Ha otthoni használatra keresel nyomtatót
Van pár dolog, amit érdemes átgondolnod, mielőtt leteszed a voksod egy készülék mellett:
Milyen sűrűn kell nyomtatnod? Napi szinten, vagy esetleg csak havi 2-3 alkalommal lesz rá szükséged?
- A tintasugaras nyomtatók ugyanis beszáradhatnak, ha sokáig nem használják őket – ez a veszély nem áll fent a lézeres és a külső tartályos technológiák esetén. Ha viszont legalább heti egyszer szándékodban áll nyomtatni, már nem lesz gond a hagyományos tintással sem.
Színes képeket is tervezel nyomtati, vagy a fekete-fehér, szöveg alapú dokumentumok azok, amikre szükséged van?
- Ugyanis vannak bizonyos lézernyomtatók, melyekkel kifejezetten gyorsan és hatékonyan lehet fekete-fehér, jó minőségű szöveges alapú dokumentumokat nyomtatni. Ha egyáltalán nincs szükséged színes nyomtatásra, felesleges kiadni érte a többletköltséget.
Egyéb dolgok, amikre érdemes odafigyelned
Garancia
Bármilyen jó minőségű készüléket is szerzel be, fennál az esélye, hogy előbb-utóbb valami meghibásodása keletkezik. Egy ilyen esetben egyáltalán nem mindegy, hogy a saját zsebünkbe kell nyúlnunk – vagy a garancia fedezi-e a csekket.
Kifejezetten jónak tekinthetőek például az Epson 3 éves garanciái, de a HP-nál is előfordul az 1 év feletti, vagy akár 3 év garancia.
Vezeték nélküli használat
Nem tudsz folyamatosan a nyomtatód mellett gépezni? Esetleg asztali géped van egy másik helyiségben, de az is lehet, hogy szükséged lenne nyomtatás elindítására a város másik feléről?
Érdemes megfontolnod az olyan készülékeket, amikbe beépített vezeték nélküli technológiák találhatóak, mint például a Bluetooth vagy WiFi.
Sőt, irodákba egyenesen kötelező a WiFi-s nyomtató beszerzése!
Márka
A legtöbb műszaki cikkről, amit hosszú távra szerzünk be, elmondható, hogy nem szabad spórolni a minőségén – ami sok esetben összefüggésben van a márkával is.
Az ismert márkájú készülékek már bizonyítottak, és általában a garanciális feltételeik és a szervizhátterük is jobbak, mint az ismeretlen márkáknak.
Mivel a nyomtatók sajnos viszonylag sűrűbben szorulnak szervízre (például egy TV-hez képest), ezért különösen ajánljuk, hogy ne hagyjad magad megtéveszteni a pár ezer forinttal olcsóbb vételi árral.
Kattints ide, és nézd meg a külső tartályos akciós Epson nyomtatóinkat